Zeytin ve Zeytinyağı Merkezi

Ege coğrafyasının zeytin ve zeytinyağı üretimini katkısı aksi iddia edilemez. Büyük ölçüde Kazdağları ve çevresinin başlıca geçim kaynağı olarak zeytincilik görülmektedir. Türkmen Köylüleri tarafından büyük ve zorlu emek sonucunda yetiştirilip toplanan zeytini dilerseniz orada bulunan köylerden dilerseniz bölgedeki pazarlardan veya işletmelerin satış noktalarından temin edebilirsiniz.

canakkale-kazdaglari-gezisi

Hasattaki Zeytin Yağmuru

Konaklama yaptığınız otel zeytinliklere yakınsa ve hasat mevsimine denk gelebilirseniz, siz de ağaçlardan zeytini dalından toplayabilir, kendi zeytininizi evinizde salamura yapabilmek için satın alabilirsiniz. Zeytin ağaçların yüksek dallarında kaldıysa eğer uzun sırıklarla dallara zarar vermeden hafifçe dürterek düşürülür. Yere önceden serilmiş olan örtülerin üzerine o an bir zeytin yağmuru yağar. Bu işlem esnasında genellikle ağacın tam altında olmamanız şiddetle önerilir..

Truva-evleri

Zeytin Bozulmaz

Kendi ürününüzü topladıktan sonra otelinize döndüğünüzde zeytini dışarıda kolaylıkla muhafaza edebilirsiniz çünkü bozulmayacaktır. Evinize dönene kadar tıpkı ilk gün topladığınız gibi kendini koruyacaktır. Aynı zamanda fark edeceksiniz ki bölgeye turistik amaçla gelen kişiler, dönüşlerinde eşyalarından çok daha fazla miktarda zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlı sabunla birlikte evlerine dönmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Kazdağlarını Keşif başlıklı makalemizde Kazdağları, Kazdağları’nda tatil ve Sarıkız efsanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir