Truva Savaşı Kazdağılarından İzlendi

Akalar ve Truvalılar arasında geçen ve dönemin en kanlı savaşı olarak gösterilen Truva Savaşı, Akaların küçük bir oyunuyla (tarihte Truva atı olarak bilinir) Truva’yı ele geçirip yerli bir etmesi ile sonuçlandı. Savaş bugünkü Çanakkale sınırlarına yakın bir bölgede meydana geldi. Kazdağılarının denize bakan tarafları ise Çanakkale tarafını gösterir. Eğer bir Tanrı isterse rahatlıkla savaşı oradan takip edebilir. Homeros İlyada’da bu savaştan bahsetmiştir. Bir diğer önemli ayrıntı ise Truva Savaşı’nın çıkış sebebi tamamen kıskançlıktır. Kazdağları otelleri otelleri bölgesinde 3 Tanrıça aralında bir Güzellik Yarışması düzenler. Hera, Athena ve Afrodit hangisinin en güzel olduğunu söylemesi için Zeus’tan istekte bulunurlar. Zeus ise sonuç ne olursa olsun diğer 2 Tanrıçanın kinine sahip olmak istemediği için bu kararı vermesi için Truva Kralı Priamos’un oğlu Prensi Paris’i görevlendirir.

kazdağlarıadatepe

Paris Kazananı Belirliyor: Kazdağları’nın En Güzel Tanrıçası

Paris teklifi kabul etmiş. Belki de kendisi de düşünememiş aslında ne kadar tehlikeli bir jüri olabileceğini. Hep birlikte Kazdağların’da hem düşünmüş hem konaklamışlar. Uzun bir düşünce sonrasında Paris kazanan olarak Aşk ve Tutkunun Tanrıçası Afrodit’i en güzel olarak belirlemiş. Bir diğer ünvanı olan Kıbrıs’ın Tanrıçası Afrodit (doğum yeri Kıbrıs’tır) kazanmasının mutluluğuyla böbürlenmeye başlamış. Kendilerinin seçilmediğine kızan ve bunu hakaret gören Hera ile Athena, Paris’e lanetler okumuşlar ve yakışıklılığının boyutu kadar lanetle cezalandırılacağını söylemişler.

SONY DSC

Zeus Kazdağılarından Truva’nın Yıkılışını Görüyor

Rekabetin bu güzellik yarışmasında beri sürdüğü 3 Tanrıçadan yarışmayı kazanan Afrodit Truvalıları, Hera ve Athena ise Akalıları desteklemişler. Zeus’un bu uzun sürecek savaşı engellemesinden korktukları için Hera, kocası Zeus’un aklını dünyadan başka yöne çeker ve gerek sözleri gerekse cilveleri ile onu oyalar. Uzun bir süre sonra Hera’nın dalgın bir anında Zeus sürekli ziyaret ettiği Kazdağılarına gider ve o an yüzünü Truva’ya doğru çevirince Truva’nın alevler içerisinde yandığı ve yağmalandığını görür. Bir süre hareket etmeden orada kalır. Kazdağlarını turistik amaçlı ziyaret ettiğinizde yüzünüzü denize doğru çevirin ve manzarayı siz de izleyin. Bir zamanlar Zeus’un hüzünle durduğu yerde duruyor olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kazdağları’nın Buz Suyu başlıklı makalemizde Akçay, Kazdağları ve kazdağları otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir