Tadım tadım Kazdağı

Türk mutfağı denince yabancıların bile aklına hemen türlü türlü et yemekleri, kebaplar, lahmacunlar gelir. Her yörenin kendine has yemeği olduğunu tahmin edemez tabii dili farklı olan. Bizim bir et yemeğimiz bile her şehirde başka başka tencerelerde kaynayıp başka başka tatlar verir, hepsi de lezizdir şimdi. Karadeniz’in mıhlaması, Antep’in baklavası, Hatay’ın dolması derken Ege’nin zeytinyağlıları.. İşte Kazdağı yöresinin de bölgeye has otu olan Sarmaşık otunun namı diğer Acı Filiz Otundan yapılan kavurma. Özenilip bezenerek Kazdağı’nın eteklerinden toplayan elleri kına kokan teyzelerimiz, yörede özel üretilen zeytinyağıyla kavurur akşam oyundan eve gelen çocuklarına. Üzerine yoğurt koyup salça sosla koyar tabaklara, ev ahalisi mest olur. Sakın ağzınızın suyu akmasın, Kazdağı’nın köylerinde öyle mekânlar var ki, sizlere bu enfes yemeği makul fiyatla servis eder.

kazdağlarıvalah

Tatil Planınıza Bu Yemekleri Ekleyin

Mürdük aşı, askalubrus, kabak çiçeği dolması, avcı böreği gibi leziz yemekleri de tatmak isterseniz tatil planınıza mutlaka Kazdağı yöresini eklemelisiniz. Biraz damak tadınıza düşkünseniz ve yemeyi de seviyorsanız buralar tam size göre. Muhteşem dağ manzarasını seyre dalarak bir şeyler yemenin keyfini elbette tatmışsınızdır zaten, gelin bir de bunu Kazdağı semalarında tadın. Eminim ki asla unutamayacağınız hisler yaşayıp tatlar tadacaksınız. Mesela bir Pazar sabahı köy kahvaltısı peşine düşmüşlüğünüz çok olmuştur şehrin kalabalığını da.

kazadağları karyemüzesi

Yeşilyurt’ta Kahvaltı

Bir Pazar da gelin Yeşilyurt köyünde kahvaltı yapın derim, o yeni toplanıp hazırlanmış taze zeytinleriyle, yöreye has testi peyniriyle, daha yeni kafesten alınmış doğal yumurtalarla kahvaltı yapmayı kim istemez? Bir de bu enfes lezzetlerin üstüne manzaraya nazır bir orta şekerli türk kahvesi içmek.. Diyorum ya, hem yemeyi hem eğlenmeyi seven biriyseniz, buyurun gelin Kazdağı’na. Sizleri evinizde hissettirecek rahatlıkta olan yerlerle, eşsiz dağ manzarayla, ciğerlerinize bayram ettirecek oksijeniyle tanışın.

Bir önceki yazımız olan KAZDAĞI ÇADIR YAŞAMI başlıklı makalemizde Edremit Körfezi, gün doğumu ve Kültürler İttifakı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir