Peynir Tatlısı Höşmerim

Edremit Körfezinde bulunan Kazdağlarında konaklama yapıyorsanız oranın en meşhur tatlısı olan Höşmerim tatlısını yemeden geri dönmeyin. Höşmerim tatlısı market veya pastanelerde satılabildiği gibi dilerseniz Güre Beldesi(şimdi Edremit İlçesinin bir mahallesi oldu) içerisinde olan imalat yerinden de o an yeme imkânı bulabilirsiniz. Asıl olarak körfez bölgesinde bulunan Havran’da yaklaşık olarak 500 yıllık bir geçmişi bulunan bu tatlı, şu an Balıkesir’in meşhur Höşmerim’i olarakta bilinmekte.

kazdağları

Hoş mu Erim?

Çiğ Köfte tarihini az çok bilirsiniz. Evin erkeği, Nemrut hükümdarlığı zamanında bir geyik avlar, pişirsin diye eve getirir ve dinlenmeye çekilir. Karısı eti pişirecektir ama uyuyakalır. Uyandığında geç olduğunu fark eder ve eti ince ince kıyarak içine bulgur ve baharatlarla karıştırır. Böylece çiğ köfte doğmuş olur. Höşmerim ise yeni bir gelinin yaptığı peynir tatlısını kocasına çekinerek “hoş mu erim?” sorusuyla sunmasından geldiği düşünülür. Kocası tatlıyı çok beğenir ve defalarca yaptırır. Zamanla bu söyleyişin höşmerim’e döndüğü düşünülmektedir. Tatilcilerin bu “hoş mu erim”i özellikle yerinde tatmaları gerekir.

kazdağlarıida

Tatlı Bir Öneri

Tahtakuşlar Köyü’nü ziyaret etmeden önce yol üzerinde olan Güre’ye uğrayın ve taze höşmeriminizi alın. Kazdağları otelleri arasından muhteşem bir otelde yerinizi ayırtın. Ardından o köye ve müzeye gidin. Müzeden çıkışta orada köy ile müze arasındaki çay bahçesinde tatlınızı çay eşliğinde yiyin. Aynı tatlıyı sahil kenarında yeseniz bile bu tadı vermeyecektir. Güzel bir anı olarak sizde kalacaktır. Bir fotoğrafla ölümsüzleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kazdağları’nın Buz Suyu başlıklı makalemizde Akçay, Kazdağları ve kazdağları otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir