Neden Kazdağları?

Türk göçünden öncesinde Kazdağlarının adı İda Dağı idi. İda kelime anlamı için birçok tartışma ve söylenceye neden olsa da, Kazdağlarının baktığı körfezin eski ismi İdaion’dur. İdaion’un kelime olarak Anadolu’nun büyük tanrıçası Kibele’den geldiği ve onun sıfatlarından biri olması iddiası daha baskın bir düşünce olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk göçlerinin artması ve Türk nüfusunun bölgede üstünlük kazanması ile zamanla İda olan dağ, Kazdağlarına dönüşmüş ve günümüze kadar ismi bu şekilde gelmiştir. Ardından gelişen Sarıkız efsanesi ve Sarıkız’ın bir kaz çobanı da olması Kazdağlarına bu ismin verilmesinde etkili olarak görülebilir.

nedenkazdagi

Türkmen Kalıcılığı

Bölgeye yerleşen Türkmen boylarının kalıcı olmalarındaki başlıca sebep; deniz ve doğanın iç içe ve uyumlu olmasından kaynaklanır. Zeytin ağaçlarının kokusu yer yer denizden gelen meltemle karışır ve başka bir yerde bulunmayacak bir huzur verir. Sırf bu huzur veren nedenler için bile tatil amaçlı konaklama yapılabilir.

kazdağları

Türkmen Koruyuculuğu

Türk boyları bölgeye ulaştıkları zaman bölgenin tamamını yurt olarak kabullendiler. İlk akım uç boyu olarak ardından da şehirleşme olarak gerçekleşti. Uç boyu demek sürekli savaş halinde olmak anlamındadır. Daha sonraları Osmanlı Deniz Kuvvetlerinin (Leventler olarak da bilinir) önemli bir kısmını bu bölgede bulunan Türkmenler oluşturmuştur. Kültürlerini korumak için de Türkmen boyları bu güçlü koruyuculuklarını sürdürmüşlerdir. Kazdağları’nda ki tatiliniz esnasında bu kültür öğeleriyle sürekli karşılaşacak bazılarını duymuş bazılarını ise size eskilerden anlatılan hikâyelerin gerçekliklerini göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kazdağları’nın Buz Suyu başlıklı makalemizde Akçay, Kazdağları ve kazdağları otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir