Neden Kazdağı’na Gitmeli?

Son yıllarda gelişen turizm aktiviteleri ve muhteşem doğası ile seyahat severlere adından sıkça söz ettirmeyi başarmış Kazdağı bir diğer ismiyle İda Dağı Anadolu yarım adasının kuzey batısında yer alan, Biga yarım adasının en yüksek dağıdır.  Ege Bölgesi ile Marmara bölgesine sınır oluşturan Kazdağları Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde kalmaktadır.  Edremit körfezinden kuzeye devamen, kuzey doğu-güney batı istikametinde  60 – 70  km. uzunluğunda olan Kazdağları, batısında Dede dağları, ortasında Kazdağları, doğusunda ise Eybek dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran, Küçükkatran ve Susuz (Sakar dağı) dağlarından oluşur.  Kaz Dağı çevresi büyük ölçüde ormanlar ile kaplıdır ve yakınındaki konaklama oldukça seyrektir.

çanakkale kazdağları

Yeşilin Her Tonu

Mavinin ve yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz Kazdağı milli parkı ilan edilmekte de gecikmemiştir elbette.  Yüzlerce doğal güzelliğe ev sahipliği yapan bu milli park sınırları içerisinde sayılamayacak kadar çok küçük dere, 30’a yakın akarsu bulundurmaktadır.  Bunların en önemlileri Zeytinli çayı, Kızılkeçili çayı(HES kurulacaktı ancak yöre halkı haklı olarak engelledi), Güre çayı(mangal alanları bulunmakta), Kuru dere(üzerinde restoranlar mevcut), Manastır çayı(konaklama imkanı), Ihlamur dere, İskele deresi ve Şahin deresidir.  Bu akarsular ve çevresi çok sayıda bitki ve hayvan türünün evi olmanın yanı sıra turistlerin de ilgisinden kaçmamaktadır.

kazdağlarıpanaromik

El Değmemiş Güzellikleri

Kazdağı’nın el değmemiş güzellikleri gezmekle bitmez tabi,  bu yüzden birkaç gün soluklanmak isteyebilirsiniz.  Doğal güzellikleri ile her yıl çok sayıda turist çeken Kazdağı bu ihtiyacınızı karşılayacak imkânlara sahiptir.  Misafirlerini gerek doğal ortamı gerekse otelleri ile en iyi şekilde ağırlamaktan geri kalmamaktadır. Termal,butik ve apart gibi çok çeşitli şekillerde her  cebe ve zevke hitap eden Kazdağları otelleri yüzlerce kişilik yatak kapasiteleri,lezzetli yemekleri,sıcak personelleri ve diğer hizmetleri ile misafirlerine iyi bir konaklama hizmeti sunmaktadır.  Dinlenmek ve Kazdağı’nın huzur verici doğasıyla iç içe olmak için bu harika fırsattan faydalanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Truva Savaşı Kazdağılarından İzlendi başlıklı makalemizde Afrodit Truvalıları, Truva Kralı Priamos ve zeus hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir