Kazdağlarının Kadim Köyü: Tahtakuşlar

Kazdağları ve çevre bölgelerinin yöre halkı Türkmenlerden oluşmaktadır. Bölge halkı geçimini çok büyük çoğunlukla zeytincilikten ve zeytin ile ilgili diğer işlerden temin etmektedirler. Kazdağlarının köylerinden biri olan Tahtakuşlar Köyü sizi geçmişe götürürken aynı zamanda geleceği de yaşatacaktır. Köyde görebileceğiniz en güzel şeylerden biri renklilikleri olacaktır. Geleneksel Türk Bayramı olan Nevruz’un gökkuşağı renkleri her zaman köyün içerisindedir. Tatilinizin amacı aslında geçmişimizi tanımak ise Tahtakuşlar Köyüne uğramadan Kazdağlarının tadına varılamayacaktır.

kazdağlarıaltınok

Ülkemizin İlk Özel Etnografya Müzesi Tahtakuşlar Köyünde

Kazdağlarında tatilinizi devam ettirirken uğramanız gereken yerlerden bir diğeri Etnografya Müzesidir. 1992 yılında kendisi de Tahtakuşlar Köyünün bir yaşayanı olan ilkokul öğretmeni Alibey Kudar tarafından kurulmuştur. Müze içerisinde Türkmen kültürüne ait gördükçe hayran kalacağınız giysiler, dokumalar, kumaşlar ve işlemeler bulabileceksiniz. Müze de ayrıca dünyada şu ana kadar sergilenen en büyük sırta sahip deniz kaplumbağası da karşınıza çıkacaktır. Müzede de görebileceğiniz üzere büyük bir Kaz Ayağı figürü sizi karşılayacaktır. Kaz Ayağı Türk simgelerinden biri olmakla birlikte günümüzde de halen kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda geçmişe dönük Türk devletlerine ilginin artmasıyla birlikte birçok genç dövme olarak kendilerine boylarının figürlerini yaptırmakta veya kolyelerini taşımaktadırlar. Müze içerisinde yer alan mini dükkândan bu tür aksesuarları temin edebilirsiniz. Eğer tarihin heyecanına kapılıp siz de dövme olarak bu simgelerden birini taşımak isterseniz de sahil kenarında bulunan dövmeci dükkânlarından geçici ya da kalıcı olarak yaptırma şansınız her daim olacaktır.

kazdağlarışelale

Müze ile Köy Arası Bir Çay İçimi

Mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri de müze ile köy arasında bulunan çay ocağında bir bardak tadı tarihle demlenmiş çayınızı içerken orada bulunan köy halkı ile sohbet etmenizdir. Sizi asla yadırgamayacak ya da dışlamayacak aksine tarihe ve tarihlerine duyduğunuz ilgiden memnun kalacaklardır.

 

Bir önceki yazımız olan Truva Savaşı Kazdağılarından İzlendi başlıklı makalemizde Afrodit Truvalıları, Truva Kralı Priamos ve zeus hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir