Kazdağları’nın Buz Suyu

Coğrafi olarak Kuzey Ege ve kıyılarında bulunan Kazdağları, birçok noktasından çıkan içilebilir tatlı ve soğuk suyu ile de anılır. Dünya’da çok nadir görülen denizin içinden de çıkan bu tatlı su, serinlemek için denize girdiğinizde fark edeceğiniz ölçüde kendisini hissettirecektir.

kazdaglari-+++Camtepe_07

Denizden Çıkan Tatlı Su

Kazdağları’nın eteklerinde kurulu beldelerden biri olan Akçay’da, kıyıdan yaklaşık 15 metre açıkta bulunan ve sonradan yaptırılan deniz çeşmesinin yakınına giderseniz, tatlı suyun tazyikli şekilde fışkırdığını görebilirsiniz. Eğer Akçay’da konaklıyorsanız ve oteliniz liman bölgesine yakın yerlerde ise bu tatlı suyu hem çevredeki çeşmelerden tadabilir hem de denizden çıkan tatlı suyu gün batımına doğru izleyebilirsiniz.

meditasyon-111

“Artık” Ücretli SU

Bir zamanlar bölgede içme suyu için ücret alınmamaktaydı. Ne zaman ki betonarme yapılar geldi ve sondaj yaparak kendi sularını çıkarmaya başladılar; o andan sonra sayaçlar konulmaya başlandı. Çünkü gelenler suyu israf etmekte, değer vermemekte ve yer yer kuraklığa neden olmaktaydı. Sayaç konulma işleminin ardından su israfında gözle görülür bir azalma oldu. Bu güzel ve tatlı suyun hiç bitmemesi henüz tatmayanlar için en güzel dilek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Zeytin ve Zeytinyağı Merkezi başlıklı makalemizde Kazdağları, kazdağları otelleri ve otel hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir