Kazdağları Nerede?

Eminim çevrenizde ki bir ya da iki insandan muhteşem Kazdağı tatili lafını duymuş olabilirsiniz. Peki, nerede bu yer?

s-897b5284463c44c0f1b0c180a58157f1a7429310

Körfezi Saran Yamaçlar

Edremit Körfezi’nin kuzeyine boylu boyunca uzanan Biga Yarımadası’na kadar eteklerini uzatan Çanakkale Boğaz’ını kendine dost eylemiş, Balıkesir’i komşu eylemiş muhteşem bir dağ masifidir. Tuzla Çayı, Kara Menderes Çayı ve Gönen Çayı gibi akarsuları gerdanına adeta bir kolye gibi takan Kazdağı aynı zamanda çok bonkör olup birçok yerleşim yerine suyunu paylaşır. Üç tepeye sahip olan bu oksijen kaynağı dağın en yüksek yeri 1774 m olup size çok güzel bir manzara sunan, Karataş tepesidir. Bu dağ Ege Bölgesinde bulunmasına rağmen Karadeniz ikliminden esinlenerek bitki örtüsünü orman olarak benimsemiş olsa da kuzey kesimin yamacındaki alt bölgelerde meşe ve bazı maki türleri ormana renk katarak cümbüş sağlamaktadır.

Assos - Kazdağları 1

Kazdağı’na Özgü Ağaç Çeşitliliği

Birçok ağaç türüne ev sahipliği yapan bu dağın 600 ve 700 m yükseğinde Kazdağı Göknarı ile büyülü ve renkli tablosuyla ressamlara ilham kaynağı olur. Yani diyeceğimiz o ki; bu muhteşem Kazdağı tatili sadece arkadaşlarınızdan duymuş olduğunuz bir hayal olarak kalmayacak, sizlere de gerçek olacak.

Bir önceki yazımız olan Kazdağları’nın Buz Suyu başlıklı makalemizde Akçay, Kazdağları ve kazdağları otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir