Kazdağı Efsaneleri

Kazdağı’nın namı diğer İda Dağı’nın efsanelere ve hikâyelere ev sahipliği yapmışlığını duymayan kalmamıştır herhalde.  Dillere destan Sarıkız efsanesi de bu dağda yer almaktadır. Siz Sarıkız efsanesini orada yaşayabilir, onun yolunu takip edip ebediyete uzanmış dinlenme yeri olan ve Sarıkız türbesine dönüştürülmüş olan yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

ege_tatil_1381_53b6d7180cc23

Dramın İsmini Alan Şelale: Hasanboğuldu

Aynı zamanda Hasanboğuldu gibi (Hasanboğuldu Şelalesini de görmenizi mutlaka önererek) hikayeye de mekan olan bu dağ nesilden nesile bir kültürel etkileşimin ritüel haline geldiğine bizlere gösterir. Antik döneme kadar dayanan bu hikâye ve efsanelerin ilk yazılı kitap olan İlyada da Homeros bol pınarlı vahşi hayvanların anası olarak bahseder bu dağın adından.

kazdaglari-R_Tanitim-Burosu_01

Yunan Mitolojisine Kalimera(!)

Kazdağı daha bir çok ilklere tanık olmuştur, mesela tanrıların tanrısı Zeus burada doğmuş, güzeller güzeli Afrodit ilk kez burada aşık olmuştur. Tanrılar Truva savaşını buradan izlemiş ve buradan yönetmiştir. Yani ta Yunan Mitolojisinden tutun da İran’a kadar uzanan İslami Sarıkız efsanesine diyar olmuş bu gizemli bölge daha birçok sözlü mirasa katkıda bulunmuştur. Eğer mitolojiyi seviyorsanız buraya ziyaret etmekten çekinmeyin.

Bir önceki yazımız olan Kazdağları’nın Buz Suyu başlıklı makalemizde Akçay, Kazdağları ve kazdağları otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir