KAZDAĞI

Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi arasında sınır oluşturan antik çağdaki adıyla “İda” şimdiki adıyla ise  Kaz Dağı, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Kazdağı’nın üzerine yerleşmiş, kuzey-güney istikametinde uzanan derin vadi ve kanyonlar, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından zengin bir yapıya sahiptir.  Özellikle de bitki örtüsü tarafından taşınan büyük çeşitlilik milli parkın esas kaynak değerini oluşturmaktadır.

KAZDAĞI MİLLİ PARKI

KAZDAĞI MİLLİ PARKI

Edremit sınırları içerisinde yer alan, Kazdağı’nı içine alan 21.452 hektarlık bölüm ise 1993 yılında Kaz Dağları Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Kazdağı Milli Park alanına alan kılavuzu alınarak girilmesi zorunludur, bu ihtişamlı bölgede parkı avucunun içi gibi bilen yerli rehberlerden yardım isteyebilirsiniz.  Zengin bitki örtüsü ve peyzaj güzellikleri,  bereketli su kaynaklarının bulunabileceği vadiler,  Sarıkız efsanesinin geçtiği belirtilen Sarıkız mevkii Kaz avluları,  Edremit Körfezine 1726 metre yükseklikten kuşbakışı Ayvalık adaları mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

PEKİ YA KALMAK İSTERSEK

PEKİ YA KALMAK İSTERSEK?

Konaklamayı izin verilmiş belirli bölgelerde kamp yaparak sağlayabileceğiniz gibi, enfes manzaralı Kazdağı otellerini de tercih edebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan SİZ DAHA GİTMEDİNİZ Mİ? başlıklı makalemizde antik kent, Kazdağı otelleri ve Kazdağı’nın doğal güzellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir