İlk Zeytin

Birçok insan merak eder zeytin nasıl oluştu? Zeytin ağaçları nasıl bölgede yeşerdi ve insanlığın en büyük damak tadı oldu diye? Kazdağları ve çevresine nasıl geldi? Orada kısa süreli konaklama yapanların dahi içinde nasıl bir sevgi yarattı? Derler ki Yunanistan’da bir şehirde hangi Tanrı ya da Tanrıça hâkimiyet kuracak şeklinde bir çekişme olmuş. Deniz Tanrısı Poseidon ve Bilgelik Tanrıçası Athena bu şehir için yarışmışlar. Her ikisi de o şehir için en iyi adayın kendisi olduğunu iddia ediyormuş. İkisi de çıkmazdaymış. Bir zaman bilgelerden biri bir öneri sunmuş. Demiş ki; Yüce Tanrı ve Tanrıçam, ikinizde 1 adet hediye hazırlayın ve oylamaya sunun. Şehirde yaşayanlar hangisini en çok beğenirse bizi himayesine alsın, dedi.

kazdağıbahar

Oylama Sonucu Zeytin Kazancı

Poseidon şehrin insanlarına hediye olarak binebilecekleri ve eşyalarını rahatlıkla taşıyabilecekler bir hayvan olan At getirmiş. Daha o zamanlar dünyada atlar yokmuş. Atlar ayrıca Poseidon’un simgelerinden biridir. Athena ise şehre hediye olarak zeytin fidanı getirir. Bununla yiyecek, yağ ve ticaret yapılacağını anlatır. Halk Athena’yı şehrin koruyucusu seçer ve adına uygun olarak şehrin ismi Atina olur. İlk fidan dikilir ve çok kısa sürede fidanlar dağılarak çoğalır. Gel zaman git zaman hem ticaret hem de üretimle zeytin fidanları Ege’nin diğer kıyısına taşınır.

kazdağlarında sonbahar

Zeytin Fidanı Kazdağlarına Geliyor

Athena’nın hediyesi diğer kıyıya da oldukça uyum sağlamıştır. Bilgeliğin Tanrıçası her bölgeye eşit davransa da Kuzey Ege ve Kazdağlarına biraz daha kayırmacı davranır ve bütün bölgeyi zeytin ağaçlarına boğar. Dünyanın klimaları ve temizleyicileri Kazdağlarını eşi çok az görülecek bir temizlikte insanlara sunar. Öyledir ki bazı ağaçların yaşı babalarınız ve dedelerinizden daha da fazladır. Her nefes alışımızda ve Kazdağlarının her serin rüzgârında içlerinden bir parçayı bize aktarırlar. Zeytin demek sadece sofra demek değil bir şehrin seçimi sonucu, mitolojikte olsa, insanların kazandığı bir hediyedir.

 

Bir önceki yazımız olan Truva Savaşı Kazdağılarından İzlendi başlıklı makalemizde Afrodit Truvalıları, Truva Kralı Priamos ve zeus hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir