Efsanevi Kazdağları’nda Konaklama

11

Dünyanın sayılı oksijen depolarından biri olan Kazdağları, dünyada bu özelliği ile 3. sırada yer alırken sizleri karşılayacağı doğa ve deniz manzarası ile unutulmaz bir tatil yaşamanıza neden olacaktır. Özellikle akut astım sorunu olan kişiler için konusunda uzman doktorların tavsiye ettiği Türkiye’de bulunan tek bölge olan Kazdağları sizi ayrıca Sarıkız efsanesi ile de antik Yunan dünyasına taşıyacaktır. Kuzey Ege’nin en değerli bölgesine gitmeden önce kazdağlarında konaklama imkânlarını araştırmanız sizlere geçireceğiniz eşsiz tatil hakkında geniş bilgi yelpazesi sunacaktır.

 

Kazdağları Sarıkız Efsanesi

Kazdağları Sarıkız efsanesi bir zamanlar orada bulunan bir Türkmen köyünde yaşayan güzel bir kız hakkındadır. Derler ki bu Sarıkız’ın uzun ve parlak saçları ile efsun bakışları dillerden düşmezmiş. Kendisini çekemeyen kötü niyetli kişiler bir yalan uydurur ve Sarıkız’ın kötü yolda olduğunu yayarlar. Yaptığı tek şey kaz çobanlığı olan Sarıkız bu haberi duyar ve Kazdağları’nın tepesine gider. Babası söylentilere inanmak istemez ama Sarıkız’ın peşinden düşer. Tepeye vardıklarında soluklanmak için durur ve su içmek ister. Kızı karşısında belirir ve su olmayan yerde elini uzatarak babasına kendi elinden su içirir. Babası zaten bildiği şey olan kızının masumluğuna bu olaydan sonra tamamen inanır ve kızının aslında yüksek mertebede biri olduğunu anlar.

Kazdağları Şelale Köprüsü

Kazdağları Şelale Köprüsü

Kazdağları Otelleri’nde Konaklama Keyfi

Eğer kararınızı verir ve kazdağları otellerinde kalmak isterseniz, Kazdağları’nın en tepe noktasına mutlaka çıkmaya çalışın. Orada Sarıkız’ı ve babasının bulunduğu tepeyi ve sürekli su akan çeşmeyi göreceksiniz. Ayrıca oksijenin en temiz ve yoğun olduğu noktaya da ulaşmış olacaksınız. Tepede Sarıkız’ın anıt türbesi size kavuşacak siz de gözlerinizle uzaktaki denizi süzerken kendinizi Sarıkız’ın sunduğu suyu içerken bulabileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir