Doğal Yaşam Ve Kazdağı

Dünyamız -her ne kadar küresel ısınma, çölleşme gibi tehlikelerle karşı karşıya kalmış olsa da- bünyesinde milyonlarca canlı türü ve doğal ortam barındırmaktadır. Ne kadar yer gezmiş olursanız olun mutlaka görünce güzelliğine hayran kalacağınız doğal bir güzellik bir yerlerde saklı kalmıştır.
Kazdağı da henüz ziyaret etme fırsatı bulamamış insanlar için böyle bir güzelliktir. Binlerce canlı türüne ev olmuş bu habitatta biz insanlar da yüzyıllardan beri konaklamaktayız. Öyle ki Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği çatısı altında yüzlerce insan bu güzelliklere sahip çıkmak için toplanmıştır.

kazdaği

Kazdağı’nda 800 Bitki Türü

Bugüne kadar Kazdağı’nda 800 bitki türü tespit edilmiştir. Fakat bu sayının 1000 civarında olduğu tahmin edilmektedir ve bundan daha önemlisi başta Kazdağı göknarı olmak üzere 32 adet bitki türü endemiktir(belirli bir bölgede yetişen). Bunun dışında Türkiye’nin endemik türü olan 40 adet ve endemik olmayan fakat yurdumuzda sadece Kazdağı’nda yetişen 15 adet bitki taksonu(türü) bilinmektedir.

kazdağışamanizim

Nesli Tükenen Hayvanlar

Faunaya gelecek olursak bilinen önemli hayvan türleri; ayı, domuz, kurt, karaca, tilki, porsuk, sansar vb.dir. Kazdağı’nda yapılan incelemelerde 10-15 yıl önceye kadar sırtlan ve vaşak gibi hayvanlar görülmesine rağmen, bugün bu türlerin tükendiği tespit edilmiştir.

Siz de bu doğal güzellikleri görmek, onlarla iç içe olmak istiyorsanız burayı ziyaret edip Kazdağı otelleri bölgesinde kalmalısınız. Sayısız konaklama çeşidi sunan bu bölgeyi gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kazdağları’nın Buz Suyu başlıklı makalemizde Akçay, Kazdağları ve kazdağları otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir