Batı Mitolojisinin Doğuşu: İda Dağı

İda Dağı, diğer ismiyle Kazdağları, bazı arkeologlara göre Yunan Mitolojisinde Tanrılar Tanrısı sayılan Zeus’un doğum yeri olarak bilinir. Babası Kronos’a uzun vakit öncesinde söylenen bir kehanete göre doğacak olan bir çocuğu Kronos’u öldürecektir. Bu kehanetten dolayı Kronos doğan bütün çocuklarını ortadan kaldırmaya çalışır ve midesine koyar. Ancak doğan çocuklar bir Tanrı olduğu için ölmez ve orada yaşamaya devam ederler. Kendi çocuklarının yaşadıklarına daha fazla dayanamayan anneleri Rhea, doğacak olan çocuğunu Kronos’un yememesi için İda Dağı olarak bilinen dağ içerisinde bir mağaraya gider ve hazırlıklarını yapar. Doğum anı için kendisinin düzenlediği bu mağarayı sadece yardımcısı bilmektedir.

Zeus’un Doğumu

Zeus’un Doğumu

Zeus’un Doğumu

Doğum anı geldiğinde Rhea ve yardımcısı mağaraya Kronos’tan habersizce giderler. Rhea beyaz tenli bir erkek doğurur ve ismini Zeus koyar. Onu asla o mağaradan ve İda Dağından (Kazdağları) çıkarmaz. Kronos, Rhea’nın doğumunu öğrenince aklına kehanet gelir ve bebeği ister. Rhea ise daha önceden gördüğü ve yaşadığı tecrübeye dayanarak bebeği getireceğini söyler. Yanından ayrılırken Kronos’a ambrosia adı verilen Tanrılar şarabından oldukça büyük bir kadeh içirerek çakırkeyif olmasını sağlar. Hızla dünyaya gönder ve ölü doğan beyaz tenli bir erkek çocuğu getirir. Kronos ambrosia’nın da etkisiyle etrafını net algılayamamaktadır. Rhea’nın kucağında bir bebekle geldiğini gördüğü zaman herhangi bir konuşmaya gerek duymadan bebeği midesine indirir.

Rhea’nın Başarılı Planı

Zeus’un Doğumu

Rhea’nın Başarılı Planı

Rhea planının başarıyla sonuçlandığını görünce sevinçten yerinde duramaz. Ancak Kronos’a bu sevincini de belli etmez. Hızla oğlu Zeus’un yanına, mağaraya döner ve bir süre onunla kalır. Kazdağları’nda konaklama yapmak isteyenler bir zamanlar nasıl güçlüklerle Zeus’un orada yaşadığını ve annesi Rhea’nın bebeğini kurtarmak için ne tür planlar yaptığını ve uyguladığını düşünerek çevrelerini süzerlerse, Olimpos kadar olmasa da, Zeus’un ardında bıraktığı etkinin de farkına varacaklardır.

Bir önceki yazımız olan SİZ DAHA GİTMEDİNİZ Mİ? başlıklı makalemizde antik kent, Kazdağı otelleri ve Kazdağı’nın doğal güzellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir