Adım Adım Kazdağı

Kazdağı çevresindeki köylerden ilk durağınız mutlaka Yeşilyurt köyü olmalıdır. Taştan yapılmış evler, yeşiliyle sokaklara taşmış sokaklar sizi buraya âşık edecektir. Yüzyıllık çınar ağaçlarının bulunduğu bu köyde yürüyüşlere çıkıp, köylülerin arasına karışıp halktan biri olup bir bardak sıcak oğul otu çayı içebilirsiniz. Anılarınıza anı katıp, belleğinizi diri tutabilirsiniz.

 

kazdagi-kazdagi-4

Mimarisini Koruyan Köy

Bir sonraki durağınız Adatepe köyü olmalı, mimari dokusundan bir şey kaybetmemiştir bu köyümüz. Mübadele öncesi Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı bu köy bir ara nüfusunda azalma yaşasa da tekrar canlanmıştır. Tepede birkaç bina restore ediliyor ve hizmete açılıyor. Mesela eski okul olan Taşmektep; yaz okulu olarak,  eskiden bir han olan bina da; Hünnap Han adı altında otel olarak kullanılıyor.

ege_tatil_1097_53850187b4bfb

Türkiye’nin İlk Müzesi

Köyleri sevmem, bana müze lazım derseniz de Türkiye’nin sahip olduğu ilk Etnografya müzesi olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Doğayla iç içe olmak isteyenler ise jeep ile safariye çıkıp, Hasan Boğuldu ve Sütüven Şelaleriyle istediği eğlenceye kavuşabilir. Trekking sevdalısı olanlar da yürüyüş rotasını Kazdağları Milli Parkı ve Mıhlıçay üzerinden ayarlayarak muhteşem bir maceraya atılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kazdağları’nın Buz Suyu başlıklı makalemizde Akçay, Kazdağları ve kazdağları otelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Kazdağları Konaklama Pinterest

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir